• مدیرعامل ناصف ساویریس
  • مالک ناصف ساویریس، وس ادنس
  • سرمربی فعلی استیون جرارد

1874

سال تاسیس

2

تعداد قهرمانی ها

استون ویلا

فوتبال،باشگاه فوتبال استون ویلا (به انگلیسی: Aston Villa F.C.) یک باشگاه حرفه‌ای فوتبال در لیگ برتر فوتبال انگلستان است که در شهر استون، بیرمنگام در کشور انگلستان قرار دارد. این باشگاه در سال ۱۸۷۴ تأسیس شد و ورزشگاه خانگی آن‌ها از سال ۱۸۹۷ ورزشگاه ویلا پارک است. این باشگاه یکی از اعضای مؤسس لیگ فوتبال در سال ۱۸۸۸ و لیگ برتر فوتبال انگلستان در سال ۱۹۹۲ است. استون ویلا یکی از پنج باشگاه انگلیسی است که موفق به قهرمانی در جام باشگاه‌های اروپا شده‌است؛ آن‌ها در فصل ۸۲–۱۹۸۱ فاتح این رقابت‌ها شدند. آن‌ها هم‌چنین موفق شده‌اند هفت بار فاتح سطح اول لیگ فوتبال انگلستان، هفت بار فاتح جام حذفی فوتبال انگلستان، پنج بار فاتح جام اتحادیه باشگاه‌های انگلستان و یک بار قهرمان سوپرجام اروپا شوند. استون ویلا یکی از پرافتخارترین تیم های انگلستان است.

استون ویلا رقابت دیرینه و شدیدی را با تیم بیرمنگام سیتی دارد و دربی این دو تیم از سال ۱۸۷۹ برگزار شده‌است. لباس اول تیم استون ویلا به‌طور سنتی شامل پیراهنی به رنگ شرابی همراه با آستینی به رنگ آبی آسمانی، شورت سفید و جوراب آبی آسمانی است. نماد باشگاه به‌طور سنتی، «شیر خیز برداشته» است. این باشگاه هم‌اکنون تحت مالکیت گروه NSWE است؛ کمپانی که در اختیار «ناصف ساویریس» میلیاردر مصری و «وس ادنس» میلیاردر آمریکایی قرار دارد. تیم استون ویلا همچنین جزو، شش تیم تیم پرطرفدار انگلیس است این تیم همچنین دومین قهرمان تاریخ لیگ برتر انگلیس است. همچنین جزو، ۷تیم ثروتمند انگلیس است. استون ویلا با ۱۴۵سال تأسیس، جزو ۱۰تیم اول جهان بوده، آنها همچنین ۳۲سال پیاپی در لیگ برتر انگلیس بازی کردند و پس از آن دوسال در چمپیونشیپ بازی کردند. اوج کار آن‌ها، در سال ۱۹۸۱/۸۲ بود که توانستند، قهرمان لیگ قهرمانان اروپا و سوپرجام اروپا بشوند. آن‌ها فینال لیگ قهرمانان اروپا را، مقابل بایرن مونیخ بازی کردند و توانستد قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شوند.

تاریخچه

در مارس ۱۸۷۴ تیم فوتبال استون ویلا توسط اعضای کلیسای ویلا کراس وسلیان در هندزورث که هم‌اکنون بخشی از بیرمنگام است تشکیل شد.

چهار بنیانگذارتیم استون ویلا جک هیوز، فردریک متیوز، والتر پرایز و ویلیام اسکاتراگود بودند. اولین مسابقه استون ویلا برابر تیم راگبی استون بروک سنت ماری بود. به عنوان شرط مسابقه، طرف ویلا مجبور شد موافقت کند که نیمه اول را طبق قوانین راگبی و نیمه دوم طبق قوانین انجمن بازی کند.

در سال ۱۸۷۶ پس از انتقال به زمین جاده ولینگتون، تیم استون ویلا خیلی زود به عنوان یکی از بهترین تیم‌های میدلند غربی شناخته شد و در سال ۱۸۸۰، به کاپیتانی جورج رامزی اسکاتلندی توانست اولین افتخار خود را در جام ارشد بیرمنگام به دست آورد.

این باشگاه اولین جام حذفی خود را در سال ۱۸۸۷ با کاپیتانی آرچی هانتر (یکی از اولین نام های شناخته شده مسابقات و اولین بازیکنی که در هر مرحله جام حذفی گلزنی کرد) به دست آورد. استون ویلا یکی از ده تیمی بود که در سال ۱۸۸۸ در افتتاح لیگ فوتبال شرکت داشت و از بنیانگذاران آن بود. ویلا اولین قهرمانی خود در لیگ را در ۱۸۹۳-۱۸۹۴ به دست آورد. این باشگاه به خاطر سبک بازی کوتاه و سریع خود مشهور شد.

در سال ۱۸۹۷؛ آنها به ورزشگاه فعلی خود، «استون گروند» نقل مکان کردند. طرفداران نام «ویلا پارک» را برای آن انتخاب کردند.

لیگ برتر انگلیس

۳۸–۱۹۳۷، ۶۰–۱۹۵۹
2

کیت اول استون ویلا ۲۰۲2