• مدیرعامل بیل کن‌رایت
  • مالک فرهاد مشیری
  • سرمربی فعلی فرانک لمپارد

1878

سال تاسیس

14

تعداد قهرمانی ها

اورتون

فوتبال،باشگاه فوتبال اورتون (به انگلیسی: Everton Football Club) یک باشگاه حرفه‌ای فوتبال در لیگ برتر انگلستان است که در شهر لیورپول انگلستان قرار دارد. از زمان تأسیس لیگ فوتبال، اورتون با ۱۱۶ فصل حضور، رکورد دار بیشترین حضور در بالاترین سطح فوتبال انگلستان است؛ تنها چهار فصل (۳۱–۱۹۳۰، ۵۲–۱۹۵۱، ۵۳–۱۹۵۲ و ۵۴–۱۹۵۳) از حضور در سطح اول فوتبال انگلیس بازماندند. ۹ عنوان قهرمانی در لیگ فوتبال انگلستان، ۵ قهرمانی در جام حذفی فوتبال انگلستان و یک قهرمانی جام برندگان جام اروپا در کارنامه اورتون ثبت شده‌است.

اورتون در سال ۱۸۷۸ بنا نهاده شد؛ این باشگاه یکی از اعضای مؤسس لیگ فوتبال در سال ۱۸۸۸ بود و دو فصل بعد، نخستین عنوان قهرمانی خود در رقابت‌های لیگ را به دست آورد. پس از کسب چهار عنوان قهرمانی در لیگ و دو قهرمانی جام حذفی، با فرارسیدن جنگ جهانی دوم و خرابی‌های بعد از آن، باشگاه تا دهه ۱۹۶۰ یک دوره سکون را گذراند. عصر موفقیت‌های اورتون از اواسط دهه ۱۹۸۰ دوباره آغاز شد؛ جایی که موفق به کسب دو عنوان قهرمانی لیگ، یک قهرمانی جام حذفی و قهرمانی جام برندگان جام اروپا شدند. آخرین عنوان قهرمانی مهم باشگاه، به پیروزی در فینال جام حذفی فوتبال انگلستان ۱۹۹۵ مقابل منچستر یونایتد و قهرمانی جام حذفی فوتبال انگلستان بر می‌گردد.

از سال ۱۸۹۲، اورتون بازی‌های خانگی‌اش را در ورزشگاه گودیسون پارک برگزار می‌کند؛ این اقدام پس از آن صورت گرفت که باشگاه درگیر اختلافات شدید در پرداخت اجاره ورزشگاه آنفیلد با مالک آن شد. اورتون رقابتی دیرینه با همشهری‌اش لیورپول دارد که شهره است با نام شهرآورد مرزی‌ساید. لباس اول اورتون، پیراهن آبی ارغوانی به همراه شورت و جوراب سفید است.

تأسیس

کلیسای کوچک سنت دومینگو در سال ۱۸۷۱ در منطقه اورتون از شهر لیورپول افتتاح شد. کلیسا نامش را از موقعیت مکانی‌اش در سنت دومینگو گرفت. در سال ۱۸۷۷ کشیش بن سوئیفت چمبرز به عنوان سرپرست این کلیسا منصوب شد. چمبرز یک تیم کریکت برای جوانان منطقه ایجاد کرد، اما از آنجا که کریکت بازی تابستانی بود، جا داشت تا در زمستان ورزش دیگری برگزار شود، بنابراین یک باشگاه فوتبال به نام سنت دومینگو در سال ۱۸۷۸ تشکیل شد. اولین بازی باشگاه، پیروزی خانگی ۱–۰ در برابر باشگاه کلیسای اورتون بود.

بسیاری بودند که در کلیسا حاضر نمی‌شدند اما علاقه‌مند به پیوستن به تیم فوتبال بودند، بنابراین تصمیم گرفته‌شد تا نام باشگاه تغییر کند. جلسه‌ای به تاریخ نوامبر ۱۸۷۹ در هتل کوئینز هد برگزار شد و نام تیم به باشگاه فوتبال اورتون؛ نام منطقه اطرافش، تغییر یافت.روزهای ابتدایی، اورتون در یک زمین عمومی در آنفیلد در گوشه جنوب‌شرقی پارک استنلی که به تازگی ساخته شده‌بود، بازی می‌کرد؛ همان مکان پیشنهادی برای ساخت ورزشگاه جدید لیورپول. اولین بازی رسمی با نام باشگاه فوتبال اورتون در سال ۱۸۷۹ با پیروزی ۶–۰ مقابل سنت پیترز برگزار شد.

بنیانگذاران لیگ فوتبال

در سال ۱۸۸۸ اورتون از بنیانگذاران لیگ فوتبال شد و در اولین فصل از آن هشتم و در فصل بعد نایب‌قهرمان شد.

اولین قهرمانی در لیگ

تیم قهرمان لیگ در فصل ۹۱–۱۸۹۰

اورتون فصل ۹۱–۱۸۹۰ را با پنج پیروزی متوالی، فوق‌العاده آغاز کرد و فرد گری در هر شش بازی نخست، برایشان گلزنی کرد. تا اواسط ژانویه، اورتون تمام بازی‌هایش را به جز یکی انجام داد و ۲۹ امتیاز گرفت، در حالی که پرستون‌نورث‌اند هفت بازی تا پایان فصل داشت و یازده امتیاز از آنها عقب بود. اورتون تا دو ماه به تماشای پرستون نشست تا بازی‌هایش را کامل کرد و به دو امتیازی‌شان رسید. تنها یک بازی و دو امتیاز قابل دستیابی برای هر دو باقی ماند. آخرین بازی فصل برای هر دو تیم در ۱۴ مارس برگزار شد و اورتون ۳–۲ در برنلی و پرستون ۳–۰ در ساندرلند شکست خوردند. اینگونه اورتون با چهارده پیروزی از ۲۲ بازی خود، اولین قهرمانی لیگ فوتبال را به دست آورد و گری با ۲۱ گل بهترین گلزنشان شد.

جام حذفی

۰۶–۱۹۰۵، ۳۳–۱۹۳۲، ۶۶–۱۹۶۵، ۸۴–۱۹۸۳، ۹۵–۱۹۹۴
5

جام خیریه

۱۹۲۸، ۱۹۳۲، ۱۹۶۳، ۱۹۷۰، ۱۹۸۴، ۱۹۸۵، ۱۹۸۶(مشترک)، ۱۹۸۷، ۱۹۹۵
9

کیت اول اورتون ۲۰۲2