• سرمربی فعلی وینچنتسو ایتالیانو

1926

سال تاسیس

9

تعداد قهرمانی ها

فیورنتینا

فوتبال،باشگاه فوتبال فیورنتینا  یک باشگاه حرفه‌ای فوتبال در سری آ ایتالیا است که در شهر فلورانس در کشور ایتالیا قرار دارد. این باشگاه در سال ۱۹۲۶ و با ادغام دو باشگاه فیرنزه و لیبرتاس تشکیل شد. همچنین در سال ۲۰۰۲ و در پی ورشکستگی کامل، این باشگاه دوباره احیا و بناگذاری شد. فیورنتینا بیشتر عمر خود را در بالاترین سطح فوتبال ایتالیا سپری کرده است و تنها چهار باشگاه سابقه حضور در فصل های بیشتری از سری آ را نسبت به آن‌ها دارا هستند.

فیورنتینا دو بار قهرمان لیگ فوتبال ایتالیا شده‌است؛ یک بار در فصل ۵۶–۱۹۵۵ و بار دیگر در فصل ۶۹–۱۹۶۸. آن‌ها هم‌چنین شش قهرمانی جام حذفی فوتبال ایتالیا و یک قهرمانی سوپر جام فوتبال ایتالیا را در کارنامه دارند. در رقابت های اروپایی، فیورنتینا قهرمانی جام برندگان جام اروپا در فصل ۶۱–۱۹۶۰ و نایب قهرمانی این رقابت ها در فصل ۶۲–۱۹۶۱ را در کارنامه دارد.

آن‌ها هم‌چنین به فینال جام باشگاه‌های اروپا ۵۷–۱۹۵۶ راه یافتند اما در فینال مقابل رئال مادرید شکست خوردند؛ فیورنتینا هم‌چنین تا آستانه قهرمانی رقابت های جام یوفا ۹۰–۱۹۸۹ پیش رفت اما در فینال مقابل یوونتوس شکست خورد و از قهرمانی بازماند.

فیورنتینا یکی از پانزده تیم اروپایی است که در فینال هر سه رقابت بزرگ باشگاهی اروپا حضور داشته‌است: جام باشگاه‌های اروپا (۵۷–۱۹۵۶، به عنوان نخستین باشگاه ایتالیایی که به فینال مهم‌ترین رقابت قاره راه می‌یابد)، جام برندگان جام اروپا ( ۶۱–۱۹۶۰ و ۶۲–۱۹۶۱) و جام یوفا ( ۹۰–۱۹۸۹).

از سال ۱۹۳۱، فیورنتینا بازی‌های خانگی‌اش را در ورزشگاه آرتمیو فرانکی برگزار می‌کند؛ ورزشگاهی که هم‌اکنون ۴۳٬۱۴۷ نفر ظرفیت دارد. این ورزشگاه در طی سال ها، از چندین نام مختلف استفاده کرده است و چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته‌است.

لقب تیم فیورنتینا، «Viola» به معنی «بنفش ها» است که اشاره به رنگ پیراهن بنفش و متمایز آن‌ها دارد.

سری آ

۵۶–۱۹۵۵، ۶۹–۱۹۶۸
2

جام حذفی

۴۰–۱۹۳۹، ۶۱–۱۹۶۰، ۶۶–۱۹۶۵، ۷۵–۱۹۷۴، ۹۶–۱۹۹۵، ۰۱–۲۰۰۰
6

سوپر جام

۱۹۹۶
1

کیت اول فیورنتینا ۲۰۲2