• مدیرعامل توماس ورنر
  • مالک گروه ورزشی فین‌وی
  • سرمربی فعلی یورگن کلوپ

1892

سال تاسیس

65

تعداد قهرمانی ها

لیورپول

قوتبال،باشگاه فوتبال لیورپول (به انگلیسی: Liverpool Football Club) یک باشگاه فوتبال حرفه‌ای است که در شهر لیورپول، انگلستان واقع شده‌است. این باشگاه در لیگ برتر، بالاترین سطح فوتبال انگلیس، رقابت می‌کند. این باشگاه که در سال ۱۸۹۲ تأسیس شد، سال بعد به لیگ فوتبال پیوست و از زمان تشکیل آن، بازی‌های خانگی خود را در آنفیلد انجام داده‌است.

در داخل کشور، این باشگاه نوزده عنوان قهرمانی لیگ فوتبال انگلستان،هشت جام حذفی،رکورد نه جام اتحادیه و پانزده جام خیریهانگلستان را به دست آورده‌است.در رقابت‌های بین‌المللی، این باشگاه شش عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا،سه لیگ اروپا،چهار سوپر جام اروپا–رکورد کل انگلیس– و یک جام باشگاه‌های جهانرا به دست آورده‌است. این باشگاه خود را به عنوان یک قدرت اصلی در فوتبال داخلی و اروپایی در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ تثبیت کرد، زمانی که بیل شنکلی، باب پیزلی، جو فاگان و کنی دالگلیش، این باشگاه را در مجموع به یازده عنوان قهرمانی لیگ و چهار لیگ قهرمانان اروپا رساندند. لیورپول دو لیگ قهرمانان دیگر در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۹ به ترتیب با سرمربی‌گری رافائل بنیتز و یورگن کلوپ به دست آورد. کلوپ همچنین لیورپول را به نوزدهمین قهرمانی لیگ در سال ۲۰۲۰ رساند که این اولین قهرمانی باشگاه در شکل جدید لیگ برتر انگلیس بود.

لیورپول یکی از با ارزش‌ترین و پر طرفدارترین باشگاه‌های جهان است. این باشگاه رقابت‌های دیرینه ای با منچستریونایتد و اورتون دارد. تحت مدیریت شنکلی، در سال ۱۹۶۴ تیم از لباس تیم از پیراهن‌های قرمز و شورت سفید به یک لباس یکدست قرمز رنگ برای بازی‌های خانگی تغییر یافت که از آن زمان تاکنون مورد استفاده قرار گرفته‌است.

این باشگاه در سال ۱۸۹۲ میلادی تأسیس و به سرعت در فوتبال انگلستان تبدیل به تیمی قدرتمند شد. به نحوی که در طی سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۴۷، پنج بار به عنوان قهرمانی لیگ دسته اول دست یافت. با این وجود، لیورپول در اوایل دهه ۵۰ میلادی دچار افت شد و پس از حذف از لیگ دسته اول، هشت سال را در لیگ دسته دوم سپری کرد. در سال ۱۹۵۹ بیل شنکلی به سرمربی‌گری این تیم گماشته شد که این باشگاه در فصل سوم حضور شنکلی در این سمت (۱۹۶۱–۶۲) با قهرمانی در پیکارهای دستهٔ دوم، به دسته بالاتر صعود کرد. بازیکنان لیورپول به‌طور سنتی پیراهن‌های سفید و قرمز به تن می‌کردند اما در نوامبر ۱۹۶۴ میلادی لباس این تیم به صورت یک‌دست به رنگ قرمز تغییر یافت.
در سال ۱۹۸۵ فاجعه ورزشگاه هیسل باعث خدشه‌دار شدن نام باشگاه در سطح اروپا شد. در این حادثه ۳۹ هوادار یوونتوس به دلیل فروریختن دیواره ورزشگاه کشته‌شدند.چهار سال پس از آن، باشگاه لیورپول متحمل فاجعه دیگری شد. در این فاجعه که به سانحه هیلزبورو مشهور است، ۹۶ نفر از هواداران لیورپول تحت فشار هجوم تماشاگران بین حصار ورزشگاه کشته شدند. به یاد جان باختگان این حادثه دو شعله فروزان به نشان باشگاه افزوده شد. هر دو فاجعه اثرات و واکنش‌های وسیعی بر فوتبال اروپا، انگلستان و خود باشگاه تا به امروز به دنبال داشته‌است.
باشگاه فوتبال لیورپول از زمان شکل‌گیری آن تا به امروز در ورزشگاه آنفیلد بازی می‌کند. طرح‌هایی در دست بود که ورزشگاه جدیدی در استنلی پارک ساخته شود که بر اساس این طرح‌ها معین شده‌بود تا پایان سال ۲۰۱۱ ورزشگاه جدید در این مکان ساخته شود اما به دلیل شرایط نامساعد اقتصادی ساخت این برنامه به حالت تعلیق درآمد. با به وجود آمدن این شرایط، برنامهٔ ذکر شده جای خود را به طرح افزایش گنجایش ورزشگاه آنفیلد تا سقف ۵۴۰۰۰ نفر داد. لیورپول پایگاه هواداری بزرگ و وسیعی در سراسر جهان دارد و در این امر با دیگر باشگاه‌های بزرگ رقابت می‌کند. این باشگاه هفتمین باشگاه پرطرفدار فوتبال در جهان است

رقبای سنتی لیورپول در انگلستان، منچستریونایتد و اورتون هستند.لیورپول و اورتون، شهرآورد بندر لیورپول را برگزار می‌کنند و مسابقه بین لیورپول با منچستریونایتد هم به دربی شمال غرب انگلیس معروف است. البته با قوی‌تر شدن منچسترسیتی به ویژه بعد از آمدن پپ گواردیولا به این تیم و حضور همزمان یورگن کلوپ بر روی نیمکت لیورپول، از فصل ۲۰۱۸–۱۹ تا امروز، منچسترسیتی اصلی‌ترین رقیب لیورپول در راه فتح عناوین بوده و مسابقه میان این دو همواره پرتماشاگرترین بازی فصل انگلیس شناخته شده‌است.

جام حذفی

۱۹۶۵، ۱۹۷۴، ۱۹۸۶، ۱۹۸۹، ۱۹۹۲، ۲۰۰۱، ۲۰۰۶، ۲۰۲۲
8

جام اتحادیه

۱۹۸۱، ۱۹۸۲، ۱۹۸۳، ۱۹۸۴، ۱۹۹۵، ۲۰۰۱، ۲۰۰۳، ۲۰۱۲، ۲۰۲۲
9

جام خیریه

۱۹۶۴ (مشترک)، ۱۹۶۵ (مشترک)، ۱۹۶۶، ۱۹۷۴، ۱۹۷۶، ۱۹۷۷ (مشترک)، ۱۹۷۹، ۱۹۸۰، ۱۹۸۲، ۱۹۸۶ (مشترک)، ۱۹۸۸، ۱۹۸۹، ۱۹۹۰ (مشترک)، ۲۰۰۱، ۲۰۰۶
15

لیگ برتر

۱۹۰۰–۰۱، ۱۹۰۵–۰۶، ۱۹۲۱–۲۲، ۱۹۲۲–۲۳، ۱۹۴۶–۴۷، ۱۹۶۳–۶۴، ۱۹۶۵–۶۶، ۱۹۷۲–۷۳، ۱۹۷۵–۷۶، ۱۹۷۶–۷۷، ۱۹۷۸–۷۹، ۱۹۷۹–۸۰، ۱۹۸۱–۸۲، ۱۹۸۲–۸۳، ۱۹۸۳–۸۴، ۱۹۸۵–۸۶، ۱۹۸۷–۸۸، ۱۹۸۹–۹۰، ۲۰۱۹–۲۰
19

لیگ اروپا

۱۹۷۳، ۱۹۷۶، ۲۰۰۱
3

لیگ قهرمانان اروپا

۱۹۷۶–۷۷، ۱۹۷۷–۷۸، ۱۹۸۰–۸۱، ۱۹۸۳–۸۴، ۲۰۰۴–۰۵، ۲۰۱۸–۱۹
6

کیت اول لیورپول ۲۰۲2